Кашлица: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 6 години
→‎Класификација: ситна поправка
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Класификација: ситна поправка)
==Класификација==
 
Кашлањето може да биде групирано според времетраењето , според симптомите, според одликите и според времето. Ако времетраењето е помалку од три недели , тоа може да биде или [[акутен|акутно]] ( со изненаден почеток) , а ако е присутно од три до осум недели тогаш е [[субакутен|субакутно]] и времетраењето е хронично кога трае подолго од осум недели. Во зависност од искашланиот [[исплувок]] , кашлицата може да биде сува или продуктивна. Таа може да се појави и среде ноќ („ноќна “ ноќна кашлица”кашлица“), за време на денот и за време на ноќта , или пак само во текот на денот.
 
Постојат неколку карактеристични кашлици. Бидејќи тие неможелене можеле да бидат точно дијагностицирани кај ворзасните , останале само кај децата. Типичното воспаление на грлото се одликува со гласна кашлица , додека пак стаклената кашлица најчесто е опишана како кламидијална пневмонија.
 
Постојат неколку карактеристични кашлици. Бидејќи тие неможеле да бидат точно дијагностицирани кај ворзасните , останале само кај децата. Типичното воспаление на грлото се одликува со гласна кашлица , додека пак стаклената кашлица најчесто е опишана како кламидијална пневмонија.
==Поинаква дијагноза==
 

Прегледник