Разлика помеѓу преработките на „Крсто Љондев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
== Биографија ==
Роден е во селото [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Се приклучил кон македонското рево0луционернореволуционерно движење и четникувал во [[Леринско]]. Учесник во [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во [[1903]] година<ref name="Дејци" />. По [[Прва светска војна|Првата светска војна]] во периодот 1915-1918 година престојувал во [[Битола]]<ref name="Дејци" />. По убиството на уредникот на весникот „Јужна Србија“ - Спасое Хаџи Поповиќ од страна на [[ВМРО]] во [[1926]] година, бил затворен и убиен од српските власти<ref name="Дејци" />.
 
== Наводи ==
{{наводи}}

Прегледник