Аристотел: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Во метафизиката, Аристотелизмот длабоко влијаел врз еврејско-исламските филозофски и теологиски мисли за време на средниот век и подолжил да влијае врз христијанската теологија, особено схоластичката традиција на католичката црква. Аристотел бил добро познат помеѓу средновековните муслимански интелектуалци и почитуван како „Првиот учител“ ({{lang-ar|{{big|المعلم الأول}}}}).
 
Неговата етика, иако секогаш влијателна, се здобила со голем интерес со современото доаѓање на етикатадоблесната етика. Сите гледишта на Аристотеловата филозофија остануваат да бидат предмет на активно изучување и до денес. И покрај тоа што Аристотел напишал многу елегантни расправи и дијалози, [[Цицерон]] го опишал неговиот книжевен стил како „златна река“.<ref>{{cite web |last=Cicero |first=Marcus Tullius |quote=''veniet flumen orationis aureum fundens Aristoteles'' |title=Academica Priora |publisher= |date=106–43 BC |url=http://www2.cddc.vt.edu/gutenberg/1/4/9/7/14970/14970-h/14970-h.htm#BkII_119 |location=Book II, chapter XXXVIII, §119 |doi= |accessdate=25 January 2007}}</ref> Се смета дека само третина од неговиот труд е зачувана.<ref>[[Jonathan Barnes]], "Life and Work" in ''The Cambridge Companion to Aristotle'' (1995), {{p.|9}}.</ref>
 
==Живот==

Прегледник