Разлика помеѓу преработките на „Бургундија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 86 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
|ruling_party2 =
|departments = 4
|dept1 = [[Златен Брег (департман)|Златен Брег]]
|dept2 = [[Њевр]]
|dept3 = [[Сона и Лоара]]
 
Регионот е поголем од некогашното [[Војводство Бургундија]], но помал по површина од територијата под власта на [[Војвода на Бургундија|војводите на Бургундија]]. Составен е од следиве поранешни покраини:
* Бургундија: [[Златен Брег (департман)|Златен Брег]], [[Сона и Лоара]] и јужната половина на [[Јона]]. Ова се границите на поранешното Војводство Бургундија (подоцна покраина Бургундија). Меѓутоа во денешниот регион не спаѓа некогашното грофовство Бургундија (подоцна покраина Франш-Конте), кое денес го образува регионот [[Франш-Конте]]. Мал дел од некогашното војводство денес му припаѓа на регионот регионот [[Шампања-Ардени]].
* [[Ниверне]]: денешен департман [[Њевр]]
* северната половина на Јона е територија која не припаѓала на Бургундија (барем не од XI век наваму), туку била погранична област помеѓу покраините [[Шампања (покраина)|Шампања]], [[Ил де Франс (покраина)|Ил де Франс]] и [[Орлеане]], политички зависна од секоја од нив во разни историски периоди.

Прегледник