Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 732 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
'''Исток''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој Земјината топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева сонцето. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
Зборот доаѓа од исток средноанглиски est, од стар англиски Исток, која сама по себе доаѓа од прото -германски * aus -до- или * austra- " исток, кон изгрејсонцето ", од прото- индо-европски * aus- "да сјај ", или " Зора ". Ова е слично на стар високогермански * ōstar " на исток " , Латинска Аурора " Зора " , а грчките EOS или heōs . Ēostre , германски, божица на зората, би можеле да бил персонификација на двете зори и кардинални точки .
 
{{Страни на светот}}
14

уредувања

Прегледник