Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
== Пролетна офанзива ==
[[Податотека:Prva makedonsko-kosovska brigada, 1944.jpg|мини|лево|Борци од Првата македонско-косовска ударна бригада на планината [[Караорман]], мај 1944 година.]]
 
Од групата македонски батаљони на 8 јуни 1944 година формирана е [[Прва македонска ударна бригада|Првата македонска ударна бригада]], а од групата косовско-метохиски батаљони на 24 јуни 1944 била формирана Првата косовско-метохиска бригада.
 
[[Категорија:Бригади на НОВМ]]

Прегледник