Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Со цел формирање на бригадата, двата македонски и двата косовски батаљони биле концентрирани во [[Сливово]] уште на 10 ноември 1943 година.
Наредниот ден, на 11 ноември, во претпладневните часови, членот на Врховниот штаб и делегат на ЦК на [[КПЈ]], [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], одржал говор по повод формирањето на бригадата. За командант бил поставен [[Петар Брајовиќ]], за заменик командант [[Чеде Филиповски - Даме]], за политички комесар [[Мита Миљковиќ]] и за заменик политички комесар [[Вера Ацева]].
 
== Февруарскиот поход ==
 
[[Категорија:Бригади на НОВМ]]

Прегледник