Разлика помеѓу преработките на „Извршен совет на Собранието на Македонија од 1986“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Извршниот совет на Народното Собрание на СР Македонија од 1986''' е последниот извршен совет на [[Социјалистичка Република Македонија]]. Формиран е на [[28 април]] [[1986]] година. По воведувањето на политичкиот плурализам и [[ПарламентарниМакедонски парламентарни избори, 1990 година|првите повеќепартиски избори]], на [[20 март]] [[1991]] година на местото на овој Извршен совет е избрана [[Влада на Република Македонија од 1991|првата посткомунистичка влада во Република Македонија]].
 
== Состав на Извршниот совет ==
** Вангел Арнаудов.
 
== РеконструкцијаРеконструкции на Извршниот совет ==
На [[27 април]] [[1989]] година на местото на Срѓан Керим и Владо Камбовски во Извршниот совет се избрани Борис Рикаловски и Јанко Обочки.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/816B74C01ACB4E61A8F270C25088C6FB.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија 18/1989, 11 стр.]</ref>
 
На [[28 септември]] [[1990]] година на местото на генерал-мајор Зоран Костовски за секретар за народна одбрана е избран полковник [[Ристо Дамјановски]].<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/23D02355934A41AAB5DAF9736825EEE0.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија, 31/1990, 24 стр.]</ref>
 
== Наводи ==
6.248

уредувања

Прегледник