Разлика помеѓу преработките на „Инулин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
поправки
с
с (поправки)
'''Инулините''' се група на природни [[полисахарид]]и произведени од многу видови на растенија. Инулинот е користен од некои растенија за зачувување енергија и типично го има во корените и ризомитe. Повеќето растенија кои синтетизираат и складираат инулин, не складираат други материи како [[скроб]].
 
[[Категорија:ОлигосахаридиПолисахариди]]

Прегледник