Разлика помеѓу преработките на „Мион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 173 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Мион''' е'''(μ)''' — [[елементарна честичка]] слична на [[електрон]]от, со [[електричен полнеж]] од -1 −1 ''e'' и [[спин|спин од {{frac|1/|2}}]], но со многу поголема маса ({{val|105.7 |ul=MeV / C2c2}}). Тој е класифициран како Lepton, заедно со електрони (маса 0,511 MeV / с2), на тау (маса 1.776,82 MeV / C2), и три неутрони (електрони неутрони νЕ, Мион неутрон νμ и тау неутрон ντ). Како што е во случај со другите лептони, на Мионите не се верува дека имаат било каква под-структура.
Мионите се нестабилни субатомски честички со среден живот од 2,2 μs. Меѓу сите познати нестабилни субатомски честички, само на неутронската (трае околу 15 минути) и некои атомски јадра имаат подолг животен век; другите се распаѓаaт значително побрзо. Кога ке се распадне еден Мион од него најчесто произлегуваат еден електрон и два различни нeутрони.
 

Прегледник