Разлика помеѓу преработките на „Учење“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 411 бајт ,  пред 4 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.220.162 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик...
(Пауза)
с (Отстрането уредувањето на 79.126.220.162 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик...)
Во процесот на социјализација на личноста, особено е важно учењето по пат на имитација. Формирањето на навиките е исто така важно. Навика претставува автоматизирано изведување на дејност во чија основа лежи задоволување на некоја потреба.
Човекот во текот на својот живот може да формира како корисни така и штетни навики.
 
'''Пауза при учење'''
 
Паузата при учење во петок препорачливо е да се прави помеѓу 21:00 и 24:00. Тогаш човечкиот мозок е најоптеретен и потребно му е еден до два часа прошетка, пиење кафе во емпориум и слично дружење со личноста Р.Р.
 
[[Категорија:Психологија]]

Прегледник