Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{викифицирање}}
{{Infobox university
 
|name=Чикашки универзитет
Чикаго Универзитет
|image_name= UChicago presidential seal.svg
|image_size=200px
Мото Crescat scientia; vita excolatur (латински)
|latin_name = Universitas Chicaginiensis
Мотото на англиски Знаењето нека ви се надоградува се повеќе и повеќе и човечкиот живот нека се збогати.
Мото |motto=''Crescat scientia; vita excolatur'' ([[Латински јазик|латински]])
 
|mottoeng=Нека знаењето се зголемува се повеќе и повеќе; и така нека се збогатува човковиот живот<ref name="Motto Translation">{{cite web|title = About the University|year = 2013|publisher = The University of Chicago|url = http://www.uchicago.edu/about/|accessdate = December 24, 2013}}</ref>
Основан 1890 година
|established=1890
 
|type=[[приватен универзитет|Приватен]]
Вид Приватен, не религиски, мешан
|endowment=US$7,55 милијарди<ref>{{cite web|title=The Endowment &#124; Annual Report|url=https://annualreport.uchicago.edu/page/endowment|website=University of Chicago
 
|accessdate=29 June 2015}}</ref>
Потпомогнат од САД 5.922 милијарди долари
|president=[[Роберт Цимер]]
 
|provost=[[Ерик Ајзакс]]
Претседател Роберт Зимер
|city=[[Чикаго]]
 
|state=[[Илиноис]]
Академски персонал 2,168
|country=САД
 
|campus=[[Градска област|Градски]]<br />
Административен персонал 14,772 (вклучувајќи вработени во Медецинскиот Универзитет во Чикаго
87,7 ha (Главен камп)<ref name="ffj">{{cite web|accessdate = August 7, 2015|title=About the University|publisher = University of Chicago News Office|url = http://www.uchicago.edu/about/}}</ref><br/>{{convert|42|acre|ha|1}} (Warren Woods Ecological Field Station, [[Warren Woods State Park]])<ref>{{cite web|title=University of Chicago opens groundbreaking sustainable field station|url=http://news.uchicago.edu/article/2014/08/01/university-chicago-opens-groundbreaking-sustainable-field-station|website=The University of Chicago |accessdate=8 July 2015}}</ref><br/>{{convert|30|acre|ha|1}} ([[Yerkes Observatory]])
 
|students=14,954<ref name="tcf" />
Студенти 5,134
|undergrad=5,134<ref name="tcf">{{cite web|accessdate=December 15, 2013|title=Facts for Journalists|url=http://news.uchicago.edu/facts|publisher=UChicago News Office}}</ref>
 
|postgrad=9.820<ref name="tcf" />
Посдипломци 10,304
|faculty=2.168<ref name="ffj" />
 
|staff=14.772 (вклуќувајќи ги и вработените на [[Чикашки универзитетски медицински центар|Чикашкиot универзитетски медицински центар]])<ref name="ffj" />
Локација Чикаго, Илиноис
|athletics = [[NCAA Division III]] – [[University Athletic Association|UAA]]
 
|nickname=[[Chicago Maroons|Maroons]]
Кампус гратски211 акри (85 хе)
|mascot=Phoenix
 
|colors=Maroon and White<br/>{{color box|#800000}}&nbsp;{{color box|#FFFFFF}}
Бои Костенлива и бела
|affiliations = [[Здружение на американски универзитети|ЗАУ]]<br>[[Национално здружение на независни колеџи и универзитети|НЗНКУ]]<br>[[568 Group]]<br>[[Здружение на истражувачки универзитети|ЗИУ]]<br>[[Committee on Institutional Cooperation|CIC]]
 
|website= {{url|www.uchicago.edu}}
Атлетика NCAA Дивизија III UAA
|logo= [[File:University of Chicago logo.svg|250px]]
 
}}
Прекар Костенливи
 
Маскота Феникс
 
Здруженија Здружение на Американски Универзитети
 
Комисија за институциска соработка
 
Веб локација uchicago.edu
 

Прегледник