Щ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 434 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
uuc=040F|ulc=045F}}
 
'''Буквата Щ''' е дел од стандардната кирилична азбука. Во [[руски јазик|рускиот јазик]] буквата го претставува гласот /ɕʨ/ или ''шч'', потоа на [[украински јазик]] и [[русински јазик]] буквата се изговара како /ʃʧ/ ''штш'' а на [[бугарски јазик]] е /ʃt/ ''шт''. Стариот назив за буквата е ''шта'', а е наследник на глаголичната буква со исто изговарање и форма. Почетокот на буквата иде от буквите [[Ш]]+[[Т (кирилица)|Т]]. Транскрипцијата на буквата е сложена бидејќи постојат неколку начини, меѓу кои: ščшч, schtschштш, shch,или shtшт. Буквата е користена во табелата А на ISO 9:1995.
 
[[Категорија:Кирилица]]
[[Категорија:Руски јазик]]
 
 
[[br:Щ (lizherenn)]]
[[et:Щ]]
[[en:Shcha]]
[[es:Щ (cirílico)]]
[[eo:Ŝĉa (cirila alfabeto)]]
[[fr:Щ]]
[[it:Щ (Cirillico)]]
[[he:Щ]]
[[ht:Щ]]
[[nah:Щ]]
[[ja:Щ]]
[[ka:Щ]]
[[no:Щ]]
[[nn:Щ]]
[[pl:Щ]]
[[pt:Щ]]
[[ru:Щ (кириллица)]]
[[fi:Щ]]
[[sv:Щ]]
[[th:Shcha]]
[[uk:Щ]]
[[zh:Щ]]
620

уредувања

Прегледник