Разлика помеѓу преработките на „Џон Максвел Куци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(→‎Творештво: ситна поправка)
с
[[Податотека:J.M. Coetzee.JPG|мини|десно|Џон Максвел Куци ]]
'''Џон Максвел Куци''' (роден на [[9 февруари]], [[1940]] година, во [[Кејптаун]], [[Јужна Африка]]) - [[Јужна АфрикаЈАР|јужно африканскијужноафрикански]] новелистроманописец, [[есеист]], [[лингвистјазичар]], [[преведувач]].
 
==Биографија==
 
==Творештво==
Куци има објавено неколку романи, автобиографски новелиромани и збирки [[Есеј|есеи]].<ref> Dž. M. Kuci, ''Život i vremena Majkla K''. Beograd: Paidea, 2005.</ref> Од [[Роман|романите]], попознати се: „Срам“, „Животот и времето на Мајкл К“, „Земји на самракот“ (1974), „Во срцето на земјата“ (1977), „Фо“ (1986), „Бавниот човек“ (2005) и „Дневникот на лошата година“. Неговите есеистички дела се: „При пишувањето за: културата на писмото во јужна Африка“ (1988), „Одвојување на поентата: есеи и интервјуа“ (1992), „Нанесување увреди: есеи на цензурата“ (1996), „Необични брегови: литературни есеи, 1986-1999“ (2002) и „Внатрешни дејства: литературни есеи, 2000-2005“ (2007). Куци се занимавал и со преведување. Така тој ги превел превел делата: „Посмртна исповед“ од [[Марсел Емантс]](1986), „Експедиција од Баобабот“ од [[Вилма Стокенстром]] и „Пејзаж со веслачи: поезијата на Холандија“ (2004), а напишал предговор на делата: „[[Робинзон Крусо]]“ од [[Даниел Дефо]], „Брајтенската карпа“ од Греам Грин и „Човек во неизвеснот“ од [[Сол Белоу]].
 
==Награди==
Куци добил многу литературни награди. Така, за [[Роман|романот]] „[[Чекајќи ги варварите (роман)|Чекајќи ги варварите]]“ ја добил Меморијалната награда „Џејмс Тејт Блек“ во [[1980]] година, а трипати ја добил јужноафриканската награда „Си-ен-еј прајз (''CNA'')“. Неговото дело „Железно време“(1983) било прогласено за книгата на годината според весникот „Сандеј експрес“. За делото „Мајсторот на Петербург“ (1994) ја добил наградата ,,Тајмс ин-ин-тернешнал фикшн" во [[1995]] година; ги добил и наградите „Фемина (''Prix Etranger Femina'')“,<ref> Dž. M. Kuci, ''Život i vremena Majkla K''. Beograd: Paidea, 2005.</ref> „Фајбер мемориал аворд“, „Комонвелт литерари аворд“; а во [[1987]] година ја добил наградата „Ерусалим“ за литература за слобода на поединецот во општеството. На [[2 октомври]] [[2003]] било објавено дека Куци ја добил [[Нобелова награда за литература]] како четврти африкански добитник, а втор јужноафикански, по [[Надин Гордимер]]. Церемонијата на доделувањето се одржала во [[Стокхолм]], на [[10 декември]] [[2003]] година. Куци е добитник и на наградата „Редот на Мапунгубове“ од страна на владата на [[Јужна Африка]] на [[27 септември]] [[2005]] за „извонредниот придонес на полето на литература и за ставањето на Јужна Африка на светската сцена". Куци поседува почестени докторати на универзитетите во Аделајд, [[Натал]], [[Оксфорд]], [[Родос]], [[Мелбурн]](Ла троуб), [[Њу ЈоркЊујорк]](Бафало и Стретклајт) и [[Сиднеј]].
 
==Наводи==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Куци, Џон Максвел}}
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за литература]]
[[Категорија:Јужноафрикански нобеловци]]
[[Категорија:Есеисти]]
[[Категорија:Преведувачи]]
[[Категорија:ЈазичариЈужноафрикански јазичари]]

Прегледник