Мирча Елијаде: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 38 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Во есента 1943 година, отпатувал во [[Германска окупација на Франција за време на Втората светска војна|окупирана Франција]], каде што му се придружил на [[Емил Сиоран]], се среќавал со [[Жорж Димезил]] и со [[Колаборационизам|колаборационистичкиот]] писател [[Пол Моран]].<ref name="pcommare"/> Тогаш се пријавил за лектор на [[Универзитет во Букурешт|Универзитетот во Букурешт]], но отпаднал од трката оставајќи ги [[Константин Ноика]] и [[Ион Зафиреску]] да се борат за тоа работно место.<ref>Nastasă, p.442–443</ref> Во своите лични белешки Елијаде напишал дека не се интересирал веќе за тоа место зашто по патувањата во странство бил убеден дека има "нешто значајно да каже" и дека не може да функционира ограничен од една "минорна културa".<ref name="pcommare"/> За време на војната, Елијаде патувал во [[Берлин]], каде што го запознал контроверзниот политички теоретичар [[Карл Шмит]],<ref name="vilasanjpaseo"/><ref name="pcommare"/> и често ја посетувал [[Шпанија во време на Франко|франкистичка Шпанија]], каде што во 1944 година присуствувал на научен конгрес во [[Кордоба, Шпанија|Кордоба]].<ref name="pcommare"/><ref name="jgspania">Joaquín Garrigós, [http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=191&cmd=articol&id=6740 "Pasiunea lui Mircea Eliade pentru Spania" ("Mircea Eliade's Passion for Spain")], in ''[[Dilema Veche]]'', Vol. IV, October 2007; retrieved January 21, 2008 {{ro icon}}</ref><ref name="aoopium">[[Andrei Oişteanu]], [http://www.revista22.ro/html/index.php?nr=2007-05-11&art=3719 "Mircea Eliade, de la opium la amfetamine" ("Mircea Eliade, from Opium to Amphetamines")], in ''[[22 (magazine)|22]]'', Nr. 896, May 2007; retrieved January 17, 2008 {{ro icon}}</ref> За време на тие патувања во Шпанија, Елијаде ги запознал филозофите [[Хозе Ортега и Гасет]] и [[Еугени д’Орс]]. Се спријателил со Д’Орс и по војната се сретнал со него неколку пати.<ref name="jgspania"/>
 
Нина Елијаде заболела од рак и умрелааумрела во [[Лисабон]] во 1944 година. Подоцна ќе напишенапишал дека тоа било најверојатно поради [[абортус|прекината бременост]].<ref name="pcommare"/> Тој страдаСтрадал од [[клиничка депресија]], која се засилувавлошила по поразот на Романија и на [[Сили на оската|силите на оската]] на Источниот фронт.<ref name="pcommare"/><ref name="aoopium"/> Размислувајќи за тоа да се врати во Романија или како војник или како [[монах]],<ref name="pcommare"/> тој бил во потрага по делотворни [[антидепресиви]] и самиот се лекувал со екстракти од [[страсни тервки]] и евентуално со [[метамфетамин]].<ref name="aoopium"/> Тоа најверојатно не било негово прво искуство со дрогите. Во неговите белешки има навестувања дека Мирчеа Елијаде земал [[опиум]] ззаза време на неговите патувањапатувањата во [[Калкута]].<ref name="aoopium"/> Подоцна, расправајќи за делото на [[Олдос Хаксли]], Елијаде напишал дека англискиот автор користел [[мескалин]] што како извор на инспирација имало нешто заедничко со неговото искуство, напомнувајќи ја 1945 година како значајна и додавајќи дека "нема потреба да се објаснува што е тоа".<ref name="aoopium"/>
<!-- ++
 
753

уредувања

Прегледник