Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Македонска фонетика и фонологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
<center>'''Гласови'''</center>
*[[глас и фонема]]<br/>
*[[Едначењеедначење по звучност]]<br/>
* [[Удвоени согласки во македонскиот јазик|удвојување]]<br/>
*[[Поделба на гласовите во македонскиот јазик|поделба на гласовигласовите]]<br/>
*[[Гласовни промени во македонскиот јазик|гласовни промени]]<br/>
*[[Акцент на македонскиот јазик|акцент]]<br/>

Прегледник