Винов закон за поместувањето: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (oтстранета Категорија:Астрономија со помош на HotCat)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Wiens law.svg|thumb|Интензитетот на топлинска емисија на апсолутно црно тело како функција на брановата должина за разни апсолутни температури. Биновиот закон не е очигледен на сликата, бидејќи вкупната емисија вклучува и геометриски фактор од 1/''λ''<sup>2</sup> кој ги брои видовите на брановата должина ''λ'', и втор фактор од 1/''λ''<sup>2</sup> за да ги претвори интензитетите по единица фреквенција во интензитети по единица бранова должина |right|300px]]
 
'''ВиновиотВинов закон за поместувањепоместувањето''', или како што е попознат '''Виновиот закон''' кажува дека распореденоста на [[брановата должина]] на [[топлинското зрачење]] на [[апсолутно црно тело]] на било која [[температура]] ја има, во основа, истата форма како и на било која друга температура, само што истата е поместена на графикот. [[Зрачењето на апсолутно црно тело]] може да се претпостави дека е еднакво на она во Виновиот закон на [[високи фреквенции]].
 
Виновиот закон во математичка форма би изгледал вака:
каде што <math>\lambda_\max</math> е максималната бранова должина на зрачењето при одредена температура, <math>b = 2.898 \times 10^{-3} \ m \cdot K</math> е Виновата константа, додека <math>T</math> е температурата на телото кое зрачи.<ref>Физика за III година (на реформираното гимназиско образование), АНДОНОВСКА, д-р Невенка и др., Порсветно Дело АД, 2003, Скопје</ref>
 
== Наводи ==
== Библиографија ==
{{Reflistнаводи}}
 
 
[[Категорија:Физика]]
[[Категорија:Оптика]]
[[Категорија:Статистичка механика]]
[[Категорија:Основи на квантна физикаОптика]]
[[Категорија:Основи на квантната физика]]

Прегледник