Распаден производ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Податотека:Thorium decay chain from lead-212 to lead-208.svg|мини|The decay chain from lead-212 down to lead-208, showing the intermediat...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Thorium decay chain from lead-212 to lead-208.svg|мини|TheРаспадниот decayланец chainшто fromводи leadод олово-212 downдо to leadолово-208, showing the intermediateсо decayраспадните products.меѓупроизводи]]
 
'''Распаден производ''' (наречен и '''изведен изотоп''' или '''изведен нуклид''') — [[нуклид]]от преостанат од [[радиоактивност|радиоактивниот распад]] во низа чекори наречена [[распаден ланец]]. На пример, <sup>238</sup>U се распаѓа на <sup>234</sup>Th, што се распаѓа на <sup>234m</sup>Pa, кое пак се распаѓа на друуги изотопи за крај да дојде до <sup>206</sup>Pb (кој е стабилен):

Прегледник