Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]), бил- [[Среден век|средновековен]] научник, [[писател]], учител, и еден од основоположниците на словенската и [[Македонска книжевност|македонската писменост]] и просвета. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас во тогашна Бугарија. Основач на манастирот на Светите Архангели, денешен Свети Наум. Роден е во првата половина на [[IX век]].
 
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
==Биографија==
Наум беше еден од основачите на [[Преславска книжевна школа|Преславската книжевна школа]] и од [[886]] до [[893]] беше за учител таму. Беше еден од даровитите ученици на браќата [[Св. Кирил и Методиј|Кирил и Методиј]] и како таков, кога во [[893]] година неговиот брат [[Свети Климент Охридски|Климент]] беше назначен за словенски епископ во Велика, на неговото учителско место во [[Кутмичевица]] беше назначен Наум Охридски. Во Македонија, во [[Охридска книжевна школа|Охридската книжевна школа]], Наум Охридски успешно ја продолжи целокупната дејност на Климент Охридски, а изгради и манастир во близината на [[Охрид]]. Познато е дека се занимавал со [[Литература|литературна дејност]], но неговите текстови сè уште не се идентификувани. Од двете кратки житија, напишани на црковнословенски јазик, се гледа дека бил голем учител, просветител, кој се разбира во народната медицина и толерантно ги водел црковните работи.
Св. Наум потекнувал од богати и побожни родители, а поради љубовта кон христијанството, тој се откажал од наследството и се замонашил. Тој бил најмладиот ученик на [[Св. Кирил и Методиј|светите Кирил и Методиј]]. Со нив, тој учествувал во [[Моравска мисија|Моравската мисија]], а го ширел [[христијанство]]то и во [[Панонија]], [[Девол]], [[Илирик]] и други краишта. По завршувањето на Моравската мисија, тој заминал во [[Велики Преслав]], а оттука во [[Охрид]], каде му се приклучил на св. Климент во работата на [[Охридската книжевна школа]].<ref>Блаже Миневски, „Чудата и благодетите на свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“, ''Дневник'', година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 24.</ref>
 
<br />
Животниот пат на Свети Наум Охридски тече паралелно со оној на [[Cвети Климент]]. Свети Наум учествува во [[Моравска мисија|Моравската мисија]], по чие завршување оди во [[Велики Преслав]], а оттука во [[Охрид]] каде ќе им се приклучи на Климент во работата на [[Охридската книжевна школа]]. Св. Наум Охридски бил познат како учител, организатор на црковниот живот, просветата, културата, поттикнувал учени луѓе кон творештвото.
Св. Наум бил еден од основачите на [[Преславска книжевна школа|Преславската книжевна школа]], каде работел како учител од [[886]] до [[893]] година. Како еден од најдаровитите ученици на браќата [[Св. Кирил и Методиј|Кирил и Методиј]], во [[893]] година, кога [[Свети Климент Охридски|Климент]] бил назначен за [[Словени|словенски]] [[епископ]] во [[Велика]], на неговото учителско место во [[Кутмичевица]] бил назначен св. Наум Охридски, кој раководел со Охридската школа во текот на седум години, а во [[900]] година се повлекол во [[Манастир|манастирот]] посветен на св. [[архангел Михаил]]. Во манастирот, св. Наум собрал големо монашко братство.<ref>Блаже Миневски, „Чудата и благодетите на свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“, ''Дневник'', година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 24.</ref>
 
<br />
На Наум Охридски му се припишуваат делата:
Познато е дека се занимавал со [[Литература|литературна дејност]], но неговите текстови сè уште не се идентификувани. Од двете кратки житија, напишани на [[црковнословенски јазик]], се гледа дека бил голем учител, просветител, кој се разбира во [[Народна медицина|народната медицина]] и толерантно ги водел црковните работи. На Св. Наум Охридски му се припишуваат делата:
 
* [[Канонот за апостолот Андреј]]
* [[Канонот за пренесување на моштите на Јован Златоуст]]
<br />
Свети Наум Охридски Чудотворецот починал на [[23 декември]] [[910]] година, во манастирот „Свети Наум“, на возраст од 80 години и бил погребан лично од св. Климент во манастирската црква.<ref>Блаже Миневски, „Чудата и благодетите на свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“, ''Дневник'', година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 24.</ref>
==Култот на св. Наум==
Набрзо по смртта, Наум бил канонизиран за светец, поради чудата кои се случувале на неговиот [[гроб]] и во манастирот, а култот за него започнал да се шири во [[Македонија]], како и во [[Бугариjа]], [[Албанија]] и [[Грција]].
<br />
Во посланието на [[Архиепископ Охридски Јосиф|охридскиот архиепископ Јосиф]] од [[21 мај]] [[1740]] година се вели дека „чудата и благодетите на Свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“. Сепак, првите легенди и преданија за неговите чуда биле објавени во втората половина на [[19 век|19. век]]. Во [[1925]] година, српскиот епископ во [[Охрид]], владиката Николај, издал книшка со триесет чуда, преданија и кажувања за св. Наум, пишувајќи дека „св. Наум е почитуван и живее како опомена и совест во душите на луѓето“. Во една легенда се вели дека охридскиот цар му го изградил манастирот на св. Наум, додека во друга легенда, запишана од [[Бранислав Нушиќ]], се вели дека манастирот бил царски дворец кој св. Наум го добил како подарок за излекувањето на царската ќерка.<ref>Блаже Миневски, „Чудата и благодетите на свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“, ''Дневник'', година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 25.</ref>
 
== Надворешни врски ==
Свети Наум Охридски Чудотворецот починал на [[23 декември]] [[910]] година во манастирот „Свети Наум“, на брегот на [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], а култот за него започнал да се шири во [[Македонија]], во јужнословенските средина, како и во [[Бугариjа]], [[Албанија]] и [[Грција]].
 
 
{{МакЛит}}

Прегледник