Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' е врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од [[Македонија]], со виина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Тој е петти највисок врв во Македонија и трет највисок врв во [[Грција]]. Кај [[Бугари|Бугарите]], врвот е познат како Борисов Град, а кај [[Срби|Србите]] како Порта на слободата и Праг на татковината.
 
==Местоположба==

Прегледник