Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Хрватска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Carshalton ја премести страницата Прва хрватска фудбалска лига на Прва фудбалска лига на Хрватска: ова би требало да биде поточно)
с
}}
 
'''Првата Хрватска Фудбалскафудбалска лига на Хрватска''' или '''Прва ХНЛ''' ({{lang-hr | Prva hrvatska nogometna liga}}), поради спонзорски причини '''MaxTV Прва Лига''', е [[фудбал]]ска лига од највисок ранг во [[Хрватска]] , основана во 1992 година. Победникот се квалификува за [[УЕФА Лига на шампиони|Лига на Шампионите]].
 
[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] е актуелен шампион, откако во сезоната 2013-14 ја освои деветата титула по ред. Динамо Загреб исто така е најуспешен клуб со освоени 16 титули, а потоа следи тимот на [[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] со 6 титули.

Прегледник