Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 69 бајти ,  пред 5 години
додавање шаблон хидрографија на Хрватска
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(додавање шаблон хидрографија на Хрватска)
 
На Дунав е посветен познатиот [[валцер]] на австрискиот композитор [[Јохан Штраус]], „[[На убавиот син Дунав]]“ (''An der schönen, blauen Donau''). Реката исто така има место и во бугарската историја, во маршот „[[Тих бел Дунав]]“.
 
{{Хидрографија на Хрватска |state=collapsed}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник