Тесноносни мајмуни: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Taxobox
| color = lightsteelblue
| name = Тесноносни мајмуни
| fossil_range = Доценdоцен [[еоцен]] – денес
| image = Stump-Tailed Macaque.jpg
| image_width = 250px
| image_caption = [[Младенче]] од [[мечкинмечкино макакмакаки]],<br />држено од човечка рака.
| regnum = [[Животни|Animalia]]
| phylum = [[Хордати|Chordata]]
| infraordo = [[Simiiformes]]
| parvordo = '''Catarrhini'''
| parvordo_authority = [[Етиен ЖофројЖофроа Сент-Илер|É. Geoffroy]], 1812
| subdivision_ranks = [[ФамилијаСемејство (биологија)|ФамилииСемејства]]
| subdivision =
[[старосветски мајмуни|Cercopithecidae]]<br />
[[Hominidae]]
}}
'''Тесноносни мајмуни''' ({{nau;науч|Catarrhini}}) — [[парвoред]] на [[примати]]. Заедно со [[Широконосни мајмуни|широконосните мајмуни]] влегуваат во инфраредот на [[вистински мајмуни]], а заедно со [[авети]]те го образуваат подредот на [[сувоносни мајмуни]].
 
Тесноносните мајмуни може да се поделат на три главни групи:

Прегледник