Разлика помеѓу преработките на „Сердарот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 73 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
 
== Содржина ==
 
ЈА МИШЌИТЕЕЕ
Каков сердар какви бакрачи
Базирана врз мотивот на народната песна за Кузман Капидан, темата на поемата се развива во девет делови. Првиот дел, од девет четиристишија, со рима по двоики (по два стиха) е веста. Известува за смртта на херојот и битката. Во вториот дел се јавува мајката на Кузман Капидан и таа очекува да се врати нејзиниот син. Таа е вознемирена, зашто сонувала како и се руши куќата. Во третиот дел, непријателите ги носат посмртните на херојот и започнува плачот и се слушаат ''пискотници од Галичник во Река'' (алузија на жалоста на народот):
:

Прегледник