Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 6 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
== Раѓањето на Зевс ==
Од Крон и Реја настануваат Хестија,Деметра,Хера,Хад,Посејдон и ЅевсЗевс ,Кронос ги проголтал сите освен ЅевсЗевс,Посејдон и Хад како што пренесува Хесиод.
Крон и Реја се божества на небото и земјата двојници на Уран и Гаја чија моќ тиеја узурпирале а нивната врска претставува возобновување на светиот брак , но според траицијата Крон и Реја се претставувани мошне поразлично од нивните родители Крон во уметноста е претставен како величествен но и тажно божество со срп в раце тој владеел во златното доба меѓу смртниците а откако бил симнат од тронот од неговиот син Ѕевс се повлекол во некое далечно кралство понекогаш нарекувано како Островот на блажените,еден од повеќето хеленски замисли за рајот.Во Рим,Крон бил нарекуван Сатурн.<ref>Дуев.Р ( 2010) Античка Митологија, скрипта за студентите од Институтот за класични студии , Институтoт за филозофија , Институт за историја на уметност</ref>
 
Анонимен корисник

Прегледник