Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 86 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
|Gini_rank = I
|Gini_category = <span style="color:#090;">низок</span>
|HDI_year = 2013<!-- Please use the year to which the data refers, not the publication year-->
|HDI_year = 2010
|HDI_change = increase <!--increase/decrease/steady-->
|HDI = {{increase}} 0,866<ref name="HDI">{{цмс|url=http://hdr.undp.org/en/media/HDR_2010_EN_Table1.pdf|title=Извештај за човековиот развој 2010|year=2010|publisher=ООН|accessdate=5 ноември 2010}} {{en}}</ref>
|HDI_rankHDI = XIX0.900
|HDI_ref = <ref name="HDI">{{cite web |url=http://hdr.undp.org/sites/default/files/hdr14-summary-en.pdf |title=2014 Human Development Report Summary |date=2014 |accessdate=27 јули 2014 |publisher=United Nations Development Programme | pages=21–25}}</ref>
|HDI_category = <span style="color:#090;">многу&nbsp;висок</span>
|HDI_rank = 10та
|sovereignty_type = Обединување
|sovereignty_note = VIII век

Прегледник