Разлика помеѓу преработките на „Спиковски Водопади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Сипковски Водопади на Сипковски водопади)
 
==Природни особини==
Густата [[бор (дрво)|бор]]ова и [[бука|букова]] [[шума]] во пехчевскиот дел на [[Малешевските Планини]] со векови ги криела седумте водопади кај изворите на [[Брегалница]], најголемата [[река]] во [[Источна Македонија]]. Само два од овие водопади всушност ѝ припаѓаат на Брегалница, а преостанатите се наоѓаат на нејзините притоки [[Црн Дол]], [[Жолтачка Река]] и [[Сипковски Андак]].
 
Сите водопади изобилуваат со „швајцарска“ планинска убавина. Најбогат со вода и најголем е еден од двата водопади на Брегалница, а со височина од 14 метри, највисок е водопадот на брегалничката притока Жолтачка Pека.

Прегледник