Разлика помеѓу преработките на „Шкумба“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Река
| river_name = Шкумбин{{малзак|Shkumbin}}Шкумба
| native_name = Shkumbin
| image_name = Shkumbin.jpg
| caption = ШкумбинШкумба помеѓу [[Либражд]] и [[Елбасан]].
| origin = [[Поградец (округ)|Поградец]], [[Албанија]]
| mouth = [[Јадранско Море]]<br>{{coord|41|2|23|N|19|26|34|E|display=inline,title}}
| float =
| border =
| caption = Изворот и утоката на ШкумбинШкумба
| alt =
| relief = да
| lon2_deg = 19 | lon2_min = 26 | lon2_sec = 34 | lon2_dir = E
}}
'''ШкумбинШкумба''' или '''ШкумбаШкумбин''' ({{lang-sq|Shkumbini}}) — [[река]] во централна [[Албанија]] што се влева во [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Се смета за поделбена линија на двата дијалекта на [[албански јазик|албанскиот јазик]]: [[тоскиски дијалект|тоскискиот]] на југ и [[гегиски дијалект|гегискиот]] на север. Во далечното минато, реката се сметала за најсеверната природна граница со [[Епир]].<ref name=Miropoulos>Mikropoulos A. Tassos.[http://books.google.com/books?id=optXTg3ovBYC&hl=el&source=gbs_navlinks_s ''Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society: Dusty traces of the Muslim culture'']. Earthlab. ISBN 978-960-233-187-3, стр. 320</ref>
 
Долга е 181&nbsp;км и извира во планините северозападно од [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], во југозападниот агол на округот [[Поградец (округ)|Поградец]], но и од други потоци од планините во округот [[Либражд (округ)|Либражд]]. Реката тече низ градот [[Либражд]]. Кај [[Мураш]] ѝ се приклучува [[притока]]та Рапун.

Прегледник