Разлика помеѓу преработките на „ЖС „Драчево““

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Железничка станица „Драчево“''' — [[железничка станица]] на железничкиот коридор 10 во населбата [[Драчево]], во југоисточниот дел на градот [[Скопје]], во [[Македонија]].
 
Таа е трета по ред железничка станица на пругата [[Скопје]] - [[Велес]] и меѓународниот железнички коридор 10 [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]]. Оваа станица претставува распатница бидејќи на нејзе се надоврзува кракот од скопскиот железнички јазол (обиколница) кој директно ги поврзува пругите [[Скопје]] - [[Гевгелија]] - [[Солун]] и [[Скопје]] - [[Куманово]] - [[Белград]]. Нејзината оддалеченост од главната станица во [[Скопје]] изнесува 12,2 километри. На оваа станица најчести патници се жителите на [[Драчево]] и работниците во околните фабрики и производствени погони. Станичната зграда е со типична архитектура за железнички објекти од срединатакрајот ина вторатаXIX половинаи напочетокот ХХна векXX и поседува затворена чекална. На железничката станица Драчево, сообраќаат и застануваат патничките возови кои одат за [[Велес]], [[Гевгелија]], [[Битола]] и [[Кочани]].
 
== Галерија ==
88

уредувања

Прегледник