Михаил II (Византија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|}}
{{Амориска династија}}
'''Михаил II''' наречен Аморијац'''Амориец''' ({{lang-el|Μιχαήλили Β}})'''Пелтек''' — [[цар на Византија|византиски]] цар]] кој владеел од 820 до неговата смрт на 2 октомври 829 година, прв владетел на Аморијанската династија.
 
Михаил бил војник, кој се искачил во висок чин заедно со неговиот другар [[Лав V Ерменец]] (владеел 813–820). Му помогнал на Лав да го тргне од престолот и да го заземе местото на царот [[Михаил I Рангабе]]. Меѓутоа, подоцна и самите ќе се разидат и Лав ќе го казни Михаил на смрт. Потоа, Михаил успева маестрално да спроведе заговор, кој ќе доведе до убиство на Лав на Божиќ во 820 година. Веднаш се соочил со голем револт на [[Тома Славјанинот]], кој скоро и да го загубел престолот и не бил целосно уништен до пролетта 824 година. Подоцнежните години биле обележани со две големи воени катастрофи кои имале долгорочни ефекти: почнувањето на муслиманската окупација на [[Сицилија]] и загубата на [[Крит]] од Сарацените. На домашен терен го поддржал и го засилил верувањето во официјалното [[Византиско иконоборство|иконоборство]], кое повторно започнале со Лав V.
{{s-reg}}
{{s-bef|before=[[Лав V Ерменец|Лав V]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на византиски императорицареви|Византиски цар]]|years=820–829}}
{{s-aft|after=[[Теофил (владетел)|Теофил]]}}
{{S-off}}
{{s-bef|before=[[Лав V Ерменец|Лав V]]}}
{{s-ttl|title=Конзул на [[РимскаРимско империјацарство|РимскатаРимското империјацарство]]|years=820–829}}
{{s-aft|after=[[Теофил (владетел)|Теофил]]}}
{{S-end}}
 
{{Византиски владетели}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Михаил II
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = византиски цар
| DATE OF BIRTH = 770
| PLACE OF BIRTH =
| DATE OF DEATH = 829
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Михаил 02}}
 
[[Категорија:Византиски императори од 9 век]]
[[Категорија:Аморијанска династија]]

Прегледник