Википедија:ВикиПроект Одржување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎2. Слики: + алатки и категории
с (сменета категоријата)
(→‎2. Слики: + алатки и категории)
 
====Пријавени доброволци====
# [[Корисник:Виктор Јованоски|Виктор Јованоски]] (админ)
# / (админ)
# [[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]]<sup>[[Разговор со корисник:Brainmachine|wtf?]]</sup> - за пронаоѓање, маркирање и средување
#
#
 
 
[[Image:Gnome-applications-utilities.svg|30px]] '''Корисни алатки''' за пронаоѓање на слики:
* http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/OrphanImages.php - за слики што не се користени и не се категоризирани/означени. Во случај да имаат некоја ознака, подобро е да се истражи пред бришење (најмногу затоа што ако се предадени во јавен домен од корисникот, можно е веќе да се подигнати на Ризницата или во иднина да се подигнат).
* http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/UntaggedImages.php - за слики што не се означени никако.
* http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/CommonsClash.php?wikilang=mk&wikifam=.wikipedia.org&dupes=on&order=img_name&max=100&format=html - Алатка која бара дупликати од Заедничката ризница (имаат и исто име). Овие можат да се избришат на ова вики, а на соодветните слики на Ризницита е пожелно да им се стави и опис на македонски јазик за полесна употреба. Само додадете во Description секцијата <nowiki>{{mk|1=Опис на сликата}}</nowiki>.
 
 
Категории кои треба да се набљудуваат за евентуално бришење на слики:
*[[:Категорија:Слики за бришење]]
*[[:Категорија:Сите слики со исто име на Викимедија Ризницата]]
----
 

Прегледник