Прејди на содржината

Васил Тоциновски: Разлика помеѓу преработките

сакам да објавам фотографија на Васил Тоциновски
[проверена преработка][непроверена преработка]
(Избришав факти кои не се докажани.)
(сакам да објавам фотографија на Васил Тоциновски)
<gallery>
Пример.jpg|Опис1
</gallery>
'''Васил Тоциновски''' (роден на {{роден на|22|август|1946}} во с. {{роден во|Стојаково}}, Гевгелиско) е македонски писател, есеист, критичар, книжевен историчар и преведувач. Тој е еден од најплодните современи македонски автори. Пишува проза и поезија, како за деца така и за возрасни. Уредник е на списанието за литература и култура „Современост“ од [[Скопје]].