Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Бајана“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 727 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty|consort
|name =Евдокија Бајана
|title =[[Византиска императорка]]
|image =
|caption =
|succession =Сопруга на византискиот император
|reign = 900–901
|spouse =[[Лав VI Мудриот]]
|issue =Василиј ?
|house =[[Македонска династија]]
|house-type=
|father =
|mother =
|birth_date =
|birth_place =
|death_date =901
|death_place ={{починал во|Константинопол}}
|place of burial =[[Црква Свети Апостоли (Константинопол)|Црква Свети Апостоли)]]
}}
'''Евдокија Бајана''' (починала на {{починал на|12|април|901}} во {{починал во|Константинопол}}) била византиска царица, трета сопруга на царот [[Лав VI Мудриот]].
 

Прегледник