Разлика помеѓу преработките на „Зоја Зауцена“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 813 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Зоја Зауцена''' (? - [[899]]) била византиска царица, втора сопруга на царот [[Лав VI Мудриот]].
 
Првично Зоја била омажена за истакнатиот византиски великодостојник Теодор Гунијацис. По неговата смрт (според некои податоци, сопругот бил отруен по наредба на царот) Зоја станала љубовница на [[Лав VI Мудриот]], кој во тоа време бил оженет за [[Теофана (сопруга на Лав VI)|Теофана]]. Во [[893]] година царицата Теофана се повлекла во [[манастир]], а нејзиното место во дворот било зафатено од Зоја. Сепак нема сигурни податоци за статусот на Зоја Зауцена во периодот 893 - 897 година. Според Симеон Матафраст, бракот на Лав VI и Теофана бил поништен наскоро по повлекувањето во манастирот, а една година подоцна императорот се оженил за Зоја. Според [[Теофан Исповедник]] првиот брак на Лав VI не бил поништен поради што односот на царот и Зоја долго време бил незаконски. Теофан наведува дека Зоја и Лав VI се венчале во [[897]] година, по смртта на Теофана. Но и двајцата историчари се категорични дека по по омажувањето за импераорот, Зоја Зауцена ја добила само титулата августа.
 
Според Симеон Метафраст, бракот на Лав VI и Теофана бил поништен наскоро по повлекувањето во манастирот, а една година подоцна императорот се оженил за Зоја. Според [[Теофан Исповедник]] првиот брак на Лав VI не бил поништен поради што односот на царот и Зоја долго време бил незаконски. Теофан наведува дека Зоја и Лав VI се венчале во [[897]] година, по смртта на Теофана. Но и двајцата историчари се категорични дека по по омажувањето за импераорот, Зоја Зауцена ја добила само титулата августа.
 
Зоја му родила на Лав VI две ќерки:
 
Зоја Зауцена починала во 899 година без да роди машки наследник на царот.
 
==Литература==
*Theophanes Continuatus, ''Chronicle''.
*Symeon Metaphrastes, ''Chronicle''.
*Constantine VII, ''De Ceremoniis''.
 
==Надворешни врски==
*[http://fmg.ac/Projects/MedLands/BYZANTIUM.htm#LeonVIdied912B Her listing along with her husband in "Medieval lands" by Charles Cawley. The project "involves extracting and analysing detailed information from primary sources, including contemporary chronicles, cartularies, necrologies and testaments."]
 
{{start box}}
{{s-bef|before=[[Теофана (сопруга на Лав VI)|Теофана ]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на византиски царици|Византиска царица]]|years=893/897–899}}
{{s-aft|after=[[Евдокија Бајана]]}}
{{end box}}

Прегледник