Михаил II (Византија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|death_date = 2 октомври 829 (возраст 59)
|}}
{{Амориска династија}}
 
'''Михаил II Аморијац''' ({{lang-el|Μιχαήλ Β}}) — [[Византија|византиски]] цар кој владеел од 820 до неговата смрт на 2 октомври 829 година, прв владетел на Аморијанската династија.
 

Прегледник