Лав III Сириец: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.093 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Јустинијан II''' ([[грчки]]: ''Λέων Γ' ο Ίσαυρος'', [[латински]]: ''Leon III. ho Isaurós‚ Leon der Isaurier, Leo III''), ({{роден на|||675}} во денешен [[Караманмараш]] - {{починал на|18|јуни|741}} во {{починал во|Константинопол}}) бил византиски император кој владеел во периодот од [[717]] до [[741]] година<ref>{{cite book|last1=Craig, Graham, Kagan, Ozment, and Turner|title=The Heritage of World Civilazations|publisher=Prentice Hall|isbn=978-0-205-80766-6|page=321|accessdate=21 January 2015}}</ref>.
 
Лав III бил основач на на Исавријанската или позната уште како Сириска династија. Лав III е еден од најважните византиски владетели, кој успеал да ја извади империјата од периодот на анархија и кој успеал да се справи со арапската закана, кога во август 718 година Арапите биле поразени од бугарскиот хан Тервел по кое била повлечена [[Опсада на Константинопол|опсадата на престолнината]] по четири години. Тој исто така ја наметнал новата црковна доктрина на [[Византиско иконоборство|иконоборството.]]<ref>{{cite book
| last = Gero
| first = Stephen
| title = Byzantine Iconoclasm during the Reign of Leo III, with Particular Attention to the Oriental Sources
| publisher =Secrétariat du Corpus SCO
| location= Louvain
| year = 1973
| pages=
| isbn = 90-429-0387-2}}</ref>.
 
Лав бил оженет за [[Марија (сопруга на Лав III Исавријанин)|Марија]], со која имале четири деца: [[Константин V Копроним|Константин V]], [[Ана (сопруга на Артавазд Иконољубец)|Ана]], [[Козма (син на Лав III Исавријанин)|Козма]] и [[Ирина (ќерка на Лав III Исавријанин)|Ирина]].
Младиот Лав бил пастир заедно со својот татко, кога детонираниот император Јустинијан II патувал кон Константинопол (705 година) за повторното негово зазимање на престолот со бугарска помош. Лав му подарил 500 овци за неговите војници. Од благодарност Јустинијан го прогласил за спатариј (Spatharios), офицер во царската гарда. Така тој ја започнал својата воена кариера. Лав учествувал во воени походи во северен Кавказ, каде по крајот на походот, императорот [[Анастасиј II (владетел)|Анастасиј II]] го назначил за стратег (713- 715) или воено-административен началник на источната војска која броела околу 15,000 војници во тема [[Анадолија (тема)|Анадолија]].
 
Во 717 година Лав направил заговор заедно со генералот [[Артавазд Иконољубец|Артавазд]] против император [[Теодосиј III]],. поГенералот кое[[Артавазд ТеодосијИконољубец|Артавазд]] бил детонизиранверен исо испратеннеговата воќерка манастир.[[Ана (сопруга на Артавазд Иконољубец)|Ана]]<ref>{{cite book
| last =Treadgold
 
| first =Warren
| title =A History of the Byzantine State and Society
| publisher = University of Stanford Press
| year = 1997
| location = Stanford
| page =346
| isbn =0-8047-2630-2}}</ref>. Така по успешниот заговор, Теодосиј III бил детониран и испратен во манастир.
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 

Прегледник