Јан Поланц: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.409 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Јан Поланц
| image = Breakaway (15093394017) (cropped).jpg
| caption = Поланц на [[Гран при Монтреал 2014]]
| fullname = Јан Поланц
| nickname =
| role = Возач
| ridertype =
| amateuryears = 2011–13.7.20132011–2013
| amateurteams = Раденска
| proyears = 8.2013—денес
| proteams = {{ct|LAM|2013}}
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Џиро д’Италија 2015|2015]])
| medaltemplates =
| show-medals =
| updated = 253 ноемвриавгуст 20142015
}}
 
'''Јан Поланц''' ({{lang-si|Jan Polanc}}; р. {{роден|6|мај|1992}}) — [[Словенија|словенечки]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{нмс|url=http://www.uciworldtour.com/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template1/layout.asp?MenuId=MTYzMDE&LangId=1|title=Лампре-Мерида (LAM) – ИТА|accessdate=6 јануари 2014|work=[[Светска турнеја UCI]]|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref>
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start}}
;2009
: 10. Краен пласман Гран при Генерал Патон
;2010
: 2. Трофео Гвидо Дориго
: 3. Трофео Буфони
: 4. Краен пласман Џиро дела Луниџана
::1. Етапа 3
: 8. Краен пласман Кур де ла Пе (јуниори)
: 10. Краен пласман Трофео Карлсберг
;2011
: 5. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули-Венеција Џулија
: 5. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
: 7. ГП ди Поџана
: 8. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
: 8. Џиро дел Белведере
: 10. Трофео Зсшди
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotEslovenia.PNG|20п]] Национално хронометарско првенство под 23 години
: 1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
: 1. Пласман за млад возач [[Трка околу Словенија]]
: 2. Краен пласман Околу Јужна Чешка
: 5. Краен пласман Трка околу Чешка
: 6. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
: 9. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули-Венеција Џулија
: 9. Трофео Зсшди
: 9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
;2013
: 1. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули-Венеција Џулија
::1. Пласман за млад возач
::1. Етапа 4
: 2. Краен пласман [[Трка околу Словенија]]
::1. Пласман за млад возач
: 5. Краен пласман Кур де ла По под 23 години
: 5. Ла Кот Пикард
: 8. ГП Крањ
: 10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
;2014
: 9. Јапонски куп
;2015
: 1. Етапа 5 [[Џиро д’Италија 2015|Џиро д’Италија]]
{{Palmares end}}
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Jan Polanc}}
* {{cycling archives|60701}}
 

Прегледник