Фудбалот во Прилеп: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 648 бајти ,  пред 7 години
Нема опис на уредувањето
== Фудбалско игралиште==
 
Градскиот стадион [[“Гоце Делчев“]] , со проценка дека може да прими околу 20 000 гледачи, е еден од подобрите [[фудбалски објекти]] во Македонија. Пред Првата светска војна на тоа место биле [[турски гробишта]]. Во текот на војната , се до повлекувањето на окупаторските единици , оваа локација била депо за моторни и запрежни возила. По завршувањето на војната е адаптирана за [[фудбалско игралиште]] со отстранување на [[надгробните споменици]] и зарамнување , односно дислоцирање на турските гробишта од српските власти. Игралиштето било градено со [[ортоми]], [[рогозини]]. Во 1930 година од железницката[[железничката пруга]] во Прилеп биле земани [[талпите]] за оградување на игралиштето и со тоа прилепчани дале придонес за изградба на првото македонско игралиште. <ref>„ Прилеп и Прилепско меѓу двете светски војни 1918 - 1941 година“</re
 
== Фудбалски клубови ==
 
Првиоте фудбалски клубови:
* СК „ Огнена Искра “ - основан 1919 година во Прилеп, основач бил Пане Напески, активен играч во „ Огнена Искра“
* СК „ Југославија“ - основан е на 24 мај 1921 година од група граѓани и млади луѓе.<ref>„Прилеп и Прилепско низ историјата“ , книга 2, страна 108. </ref><ref>Весник“ Вардар “ од 5 јуни 1932 година, страна 5.</ref>
 
 
 
 
 
 
 
179

уредувања

Прегледник