Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 7 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Кутлеш''' ([[грч.]] ''{{lang-el|Βεργίνα''}}, ''Вергина'') — гратче во [[Егејска Македонија]], по долното течение на река [[Бистрица (Грција)|Бистрица]], околу 80 км југозападно од [[Солун]], во областа [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Денес местото има 1.246 жители и е изградено на подрачјето на древномакедонската престолнина [[Ајга]]. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за „Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на митрополитот од Бер според легендарна кралица од античка Вероја. По Лозанскиот договор, кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле [[бег]]овски имот со само 25 семејства, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население.<ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ајга==
 
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{главна|ЅвездатаЅвезда од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека му припаѓа на кралот [[Филип II Македонски]], а гробницата денес е прогласена за [[светско наследство]] на [[УНЕСКО]]. На истото место беше пронајден и древниот [[македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како „македонско сонце“ или „ѕвезда од Кутлеш“. Овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец]] во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бер]]
[[Категорија:Села во Егејска Македонија]]

Прегледник