Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Игнатиј I Константинополски на Игнатиј I Цариградски)
{{Infobox Patriarch
| honorific-prefix =
| name = Игнатиј I КонстантинополскиЦариградски
| honorific-suffix =
| patriarch_of = Патријарх на Константинопол
| see =
| church = [[Црква на Константинопол]]
| predecessor = [[Фотиј I КонстантинополскиЦариградски]]
| successor = [[Стефан I КонстантинополскиЦариградски]]
| other_post =
| birth_name =
|other = Игнатиј
}}
'''Игнатиј I КонстантинополскиЦариградски''' ({{роден на|||799}} во {{роден во|Константинопол|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[ПатријархВселеснки на Константинополпатријарх]] во периодот од [[847]]–[[858]] и [[867]]–[[877]] година.
 
Игнатиј бил син на императорот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I КонстантинополскиЦариградски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, [[Фотиј I КонстантинополскиЦариградски|Фотиј I]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј I|Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил [[877]] година<ref>{{cite web|title=Свети Игнатиј, патријарх Цариградски|url=http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1958|accessdate=6 февруари 2011|language=Македонски}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Цариградски патријарси}}
{{Патријарх на Константинопол}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Римокатолички светци од Анадолија]]
[[Категорија:Светци од Анадолија]]
[[Категорија:КонстантинополскиВселенски патријарси]]
[[Категорија:Архиепископи од 9 век]]
[[Категорија:Византијци од 9 век]]

Прегледник