Школки: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25368 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
Школките се разликуваат во нивните навики: некои, како остригите и морските мусели, имаат редуцирано стапало и постојано се прикачени за супстрат; некои, пак, како слатководните мусели се закопуваат во песокот или калта со помош на стапалото; трети живеат на или близу поврпината на океанското дно; останатите, како [[Бродски црв|бродскиот црв]], ги копаат [[Карпа|карпите]] или дрвата барајќи заштита, при што можат да оштетат и некои морски структури. Скалопите пливаат со голема брзина, со безо наизменично отворање и затворање на черупката, со што се исфрлува водата од мантијната празнина. Школките кои се изложени на мала плима ги одржуваат своите жабри влажни со помош на складираната вода во мантијната празнина.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Школки| ]]
[[Категорија:Мекотели]]

Прегледник