Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 80 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
}}
 
'''Флавиј Теодосиј''' или '''Теодосиј II''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius Junior'') бил император на [[Источната Римска империја]] во периодот од [[408]] до [[450]] година.
'''Теодосиj II''' бил цар на источниот дел од [[Римска империја|Римската империја]], познат како [[Византија]]. Познат и како ''Флавијан Теодосиj''. Со [[Византија]] управувал од [[408]] до [[450]] година. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со империјата играеле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]]. Во [[413]] година ги подновил градските ѕидови на [[Константинопол]], наречени [[Теодосиеви ѕидини]]. Во [[420]] година му дали дозвола на ерменецот [[Месроп Маштоц]] да отвори ерменска школа во [[Ерменија]]. Во [[431]] година го свикал [[Трет вселенски собор|Третиот Вселенски собир]], а во [[431]] година го изда т.н. [[Кодекс на Теодосиј]]. Бил наследен од [[Маркијан]].
 
Нарекуван уште Теодосиј Помладиот, тој престолот го наследил како малолетник кој имал само седум години. Тој станал еден од најдолго владејачките императори на Византија, со која управувал повеќе од 40 години. Иако во надворешната политика Теодосиј II бил принуден да направи голем број отстапки, внатрешната состојба на државата продолжила да биде стабилна, за разлика од нередите кои ја зафатиле Западна Римска империја. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со империјата играеле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]].
 
{{Шаблон:Римски императори}}

Прегледник