Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Јајчник''' или '''овариум''' е женска полова жлезда во која созреваат женските полови клетки и која има ендокрина функција (лачи женски полови хормони). До [[пубертет]]от површината на јајчникот е мазна, а потоа по секоја [[менструација]] се појавуваат жлебови, кои настануваат како последица од пукањето на зрелите јајце клетки.
 
Јајчникот е парен огран кој лежи во ''fossa ovarica''. По својот изглед и големина асоцира на бадем, и затоа на него опишуваме 2 страни (латерална и медијална), 2 раба (преден и заден) и 2 пола (горен и долен).

Прегледник