Разлика помеѓу преработките на „Народна банка на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
(GR) File renamed: File:Nb.jpgFile:National Bank of the Republic of Macedonia.jpg File renaming criterion #2: Changer un nom sans aucune signification ou ambigu en un représentatif du sujet de l'...
с ((GR) File renamed: File:Nb.jpgFile:National Bank of the Republic of Macedonia.jpg File renaming criterion #2: Changer un nom sans aucune signification ou ambigu en un représentatif du sujet de l'...)
 
Најголем пресврт во развојот на НБРМ по [[монетарното осамостојување на Македонија]] бил направен со донесувањето на новиот Закон за НБРМ од јануари [[2002]] г. со кој се зголемени сите аспекти на независноста во нејзиното работење (институционална, персонална, функционална и финансиска независност). Денес, НБРМ е модерна централна банка која не работи со нефинансиски правни лица, не го финансира јавниот сектор и самостојно ја формулира и остварува монетарната политика, при што, како нејзина основна цел, утврдена со Законот за НБРМ е одржувањето на ценовната стабилност. НБРМ е членка на [[Банката за меѓународни порамнувања]] (''BIS - Bank for International Settlements''), со седиште во [[Базел]], [[Швајцарија]]. <nowiki>[[File:Nb.jpg|Банката пред земјотресот]]</nowiki>
[[Податотека:NbNational Bank of the Republic of Macedonia.jpg|thumb|250x250px|Банката пред земјотресот од 1963]]
 
==Законско регулирање на работата на НБРМ==
1

уредување

Прегледник