Разлика помеѓу преработките на „Самара“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 111 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
| етнички групи =
}}
'''Самара''' ([[руски јазик|руски]]: ''Самара'') е град во југоисточниот дел на европска [[Русија]], центар на [[Самарска област]]. Покрај него минува [[река]]та [[Волга]], а населението на градот е 1 139 000 жители според пописот на населението од [[2007]]. Од [[1935]] до [[1991]] градот се нарекувал ''Куибишев'' по името на советскиот политичар [[Валериан Куибишев]].
 
[[Податотека:Kiril4.jpg|мини|лево|Црквата „Св. Кирил и Методиј“]]
Покрај него минува [[река]]та [[Волга]], а населението на градот е 1 139 000 жители според пописот на населението од [[2007]]. Од [[1935]] до [[1991]] градот се нарекувал ''Куибишев'' по името на советскиот политичар [[Валериан Куибишев]].
 
 

Прегледник