Разлика помеѓу преработките на „Еднонасочна струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{електромагнетизам}}
'''Еднонасочната струја''' е физичка појава на проток на [[електричен полнеж]] од повисок кон понизок [[електричен потенцијал|потенцијал]] и со непроменлива насока. Ова обично се случува во [[електричен проводник|проводници]], но електричниот полнеж исто така може да тече низ [[полупроводник|полупроводници]], [[Електричен изолатор|изолатори]] и дури и во [[вакуум]] како електронски или јонски млаз. За разлика од [[наизменична струја|наизменичната струја]], полнежот кај еднонасочната струја тече во иста насока.
 

Прегледник