Разлика помеѓу преработките на „Еднонасочна струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
=== Електромагнетски извори ===
Во овие извори спаѓаат [[електричен генератор|електричните генератори]] на еднонасочна струја. По пат на [[електромагнетскаелектромагнетна индукција]], се произведува наизменичен напон во роторот (арматурата) и преку комутатор се претвора во еднонасочен напон за понатамошна употреба.
 
=== Електростатски извори ===

Прегледник