Прејди на содржината

810 Атоса: Разлика помеѓу преработките

Додадени 238 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| physical_characteristics = yes
| image = [[File:810Atossa (Lightcurve Inversion).png|250px]]
|caption=Тридимензионален модел на 810 Атоза заснован на светлосната крива на астероидот.
|caption=A three-dimensional model of 810 Atossa based on its light curve.
| bgcolour=#FFFFC0
| name=810 AtossaАтоза
| alt_names= 1915 XQ; 1931 PF;<br> 1934 NB; 1947 PA
| discoverer= [[Макс Волф]]
| discovered= 8 септември 1915
| discovery_site= [[Хајделберг]]
| epoch=August 18, 2005 ([[Julianјулијански dayден|JDCTЈД]] 2453600.5)
| eccentricity= 0.,181
| semimajor= 2.,179 [[Astronomicalастрономска unitединица|AUАЕ]]
| perihelion= 1.,785 [[Astronomicalастрономска unitединица|AUАЕ]]
| aphelion= 2.,572 [[Astronomicalастрономска unitединица|AUАЕ]]
| period= 3.,216 [[JulianЈулијанска yearгодина (astronomyастрономија)|a]]
| inclination= 2.,610°
| asc_node= 152.,792°
| arg_peri= 195.,746°
| mean_anomaly= 343.,495°
}}
'''810 Атоза''' е [[астероид]] кој припањаприпаѓа на фамилијата[[Флорското ''Флора''семејство]] на астероиди.
 
==Надворешни врски==