810 Атоса: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 781 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox planet
| discovery=yes
| physical_characteristics = yes
| image = [[File:810Atossa (Lightcurve Inversion).png|250px]]
|caption=A three-dimensional model of 810 Atossa based on its light curve.
| bgcolour=#FFFFC0
| name=810 Atossa
| alt_names= 1915 XQ; 1931 PF;<br> 1934 NB; 1947 PA
| discoverer= [[Макс Волф]]
| discovered= 8 септември 1915
| discovery_site= [[Хајделберг]]
| epoch=August 18, 2005 ([[Julian day|JDCT]] 2453600.5)
| eccentricity= 0.181
| semimajor= 2.179 [[Astronomical unit|AU]]
| perihelion= 1.785 [[Astronomical unit|AU]]
| aphelion= 2.572 [[Astronomical unit|AU]]
| period= 3.216 [[Julian year (astronomy)|a]]
| inclination= 2.610°
| asc_node= 152.792°
| arg_peri= 195.746°
| mean_anomaly= 343.495°
}}
'''810 Атоза''' е астероид кој припања на фамилијата ''Флора''.
 

Прегледник