Халоген: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Халогени со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
'''Халогените елементи''' се хемиските елементи во групата 17 (стар стил: VIIB) од периодниот систем. Се состои од елементите: [[флуор]] (F), [[хлор]] (Cl), [[бром]] (Br), [[јод]] (I), [[астат]] (At), и синтетскиот елемент [[Унунсептиумунунсептиум]] (Uus).
[[Енергија на јонизација|Енергијата на јонизацијата]] и [[електронегативност]]а опаѓаат со зголемувањето на атомскиот број на елементот во групата.
== Диатомски халогени молекули ==

Прегледник